Jak na dress code

Přinášíme Vám rychlý přehled jak na dress code, který je vyžadován na různé společenské, nejen na sezónní akce, divadelní představení či koncerty. Pokud máte pozvánku na akci, kde máte uvedeno označení dress codu, pak se Vám bude hodit náš přehled. Na akci byste neměli chodit ale "overdressed" ani "underdressed", tedy oblečeni ani o více než třídu níž, či výš (podceněné či přehnané). Pokud se nechcete cítit hloupě, pak je určitě lepší přijít na akci oblečeni o třídu výše, nežli naopak.

  • Jako nejpřísnější dress code je označován "white tie" (nebo také "ultra formal") jehož podmínky je nutné zcela dodržet. Pro muže je podmínkou frak s vestou, bílý motýlek a jako obuv jsou předepsány lakýrky. Pro ženy je to pak velká večerní róba sahající až po zem. Doplňkově jsou pak dlouhé rukavičky.
  • Smoking a motýlka pak předepisuje tzv. "black tie" dress code. Rozhodně sem tedy nepatří oblek s kravatou. U žen se pak předpokládá dlouhá toaleta, nemusí být ovšem pouze černé barvy. Tento dress code je obvyklý pro různé společenské akce, galavečery či divadelní představení.
  • Pozvánka s označením dress codu jako "formal" umožňuje jisté odlehčení, tedy například u mužů smoking jen s košilí a u žen pak místo dlouhých šatů koktejlky, jejichž minimální délka je stanovena lehce nad kolena, určitě ne kratší) nebo večerní kostýmek.
  • S jistou fantazií se počítá u dress codu "creative black tie". Muži mohou vyměnit bílou košili za černou a svazovat se nemusí ani motýlkem. U žen se pak může směřovat k výraznějším šatům, odpovídajících vlastnímu vkusu či posledním módním trendům. Určitě bychom se ale měli vyhnout extrémům.
  • Pozor na dress code s označením "semi formal". Zde bude hrát roli denní či večerní doba konání akce. Pokud vyrážite na akci, která probíhá přes den, pak určitě nic nepokazíte vycházkovým oblekem, ženy pak pouzdrovými šaty, či kostýmkem. Po šesté hodině večerní by pak měli muži volit tmavý oblek a ženy malé černé nebo společenské koktejlky. Takový typ oblečení je obvykle vhodný do divadla či na volnější společenské akce.
  • V přehledu pak následuje tzv. "coctail" dress code, kdy je u mužů očekáván oblek, u ženy pak koktejlky nebo malé černé šaty, doplněné lodičkami na odpatku. V případě uzavřených bot jsou pak nutností punčochy. Chybět by neměla také malá kabelka.
  • Náš přehled zakončíme nedbalou elegancí označovanou jako "casual dress code", vhodnou pro různé párty, firemní akce či večírky. Samozřejmě i nedbalá elegance by měla mít své meze. Pod tímto označením stylu oblékání si rozhodně nepředstavujte jeanové kalhoty, volnočasové trička s různými obrázky, kraťasy, nedej bože pak tzv. kapsáče či sandály. Špatnou volbou nebude určitě košile bez kravaty či triko ve stylu polo společně se sakem. Pro ženy se nabízí letní šaty, kostýmky nebo pouzdrové sukně, overaly a jakékoliv zajímavé topy nebo kalhoty.
  • A ještě jednu lahůdku nakonec, kterou je dostihový dress code, na který můžete narazit typicky v Anglii, kde jsou dostihy velice oblíbenou společenskou akcí. Ženy se  typicky ukazují s jednoduchými šaty zakrývajícími ramena a výrazným kloboukem, případně naopak jednoduchým kloboukem s výraznějšími šaty, ovšem žádné extrémy v barvách, v délce šatů či v úplosti (tedy žádné mini). Jako obuv je pak vhodné dle povahy akce volit boty na nižším širokém podpatku či lodičky s plnou špičkou. Na anglickou tribunu pány nevpustí bez žaketu a cylindru.
  • V našem českém prostředí Velké Pardubické by anglický dress code mohl působit opravdu přehnaně. V případě pozvání na akci doporučujeme pro pány společenské oblečení, tedy oblek s kravatou. Dress code pro všechny diváky ovšem u nás zavedený není.
  • Vždy tedy zvažte úroveň dané akce, případně si informace dopředu ověřte u pořadatele.