Eurotrialog Mikulov - festival nepopulární hudby

Festival česko-slovenské nepopulární hudby Eurotrialog Mikulov

přichystal 15. jubilejní ročník na 23.-24.8.2013
 
Pojetí dramaturgie mikulovského festivalu se výrazně odlišuje od ostatní festivalové produkce v ČR
 
 
Mikulovský festival Eurotrialog čeká jubilejní 15. ročník. Z počáteční skromné jednodenní akce se stal významný středoevropský festival s mezinárodním přesahem, program se během let rozrostl ve vícedenní program na různých místech Mikulova. Hlavní festivalový program se odehrává v amfiteátru, doprovodné programy v různých lokacích Mikulova.
 
Festivalů, které nabízejí komerční hudbu,  je celá řada. Festivalů, které dávají prostor nekomerční hudbě je však poskrovnu.  Eurotrialog Mikulov vyhledává nové zajímavé talenty a dává jim prostor vedle zavedenějších hudebních jmen. Na festivalovém podiu se potkají začátečníci i profesionálové z Česka a Slovenska. Dramaturgie zcela opomíjí střední hudební proud a věnuje se okrajovým žánrům.  Není bez zajímavosti, že právě okrajové žánry patří k českým hudebním vývoz ním artiklům, například skupinu Už jsme doma (vedle např. Ivy Bittové nebo Plastic People)  sice neuvidíte v televizní estrádě komerčních televizí, zato jejich CD můžete najít v katalozích hudebních obchodů od New Yorku po Tokio, což samo o sobě svédčí o originalitě tuzemské alternativní scény.  Hudba, kde nepřevažuje podbízivost, nýbrž touha sdělovat skrz hudbu svoje autorská poselství, dostává na rozdíl od ostatních festivalů, v Mikulově hlavní prostor. Dramaturg festivalu Romek Hanzlík vysvětluje: „V Česku i na Slovensku existuje spousta vynikající hudby, která se nedostane do rádií a televizí.  Šíří se jen prostřednictvím internetu nebo klubovými koncerty.  My toto hudební podhoubí pečlivě sledujeme a nejvýraznější počiny zveme na festival. Nemusí se jednat jen o zavedená jména, ale i o nové autorské talenty, jejichž čas možná teprve přijde. To je to, co na Eurotrialogu fanouškové nejvíce oceňují. Objevujeme dobrou kvalitní hudbu pro ostatní.“

Již 15. rokem se koná Eurotrialog v malebném městečku Mikulov. Festival letos proběhne ve dnech 23.-24.8. Hlavní dění se odehraje jako vždy v mikulovském amfiteátru. Festival zpestří i doprovodné akce na zajímavých místech Mikulova.
Festival zahájí skupina Ladě. Ta si získala kultovní statut "jedné z nejlepších neznámých českých kapel".  Možná podobný statut měla v minulosti i skupina Zrní.  Poprvé na Eurotrialogu vystupovala jako nadějná začínající skupina a letos Zrní, ověnčené cenami Anděl za Objev roku nebo Album roku, přijede již jako headliner. Nadhled, vtip a nápad, nová tvář na scéně doprovázená otrlými rockery, to je skupina Mucha - svérázná zpěvačka Nikola Mucha s hudebními osobnostmi Petrem Zavadilem a Evženem Kyšperským. K hudebním stálicím festivalu patří Už jsme doma. Ti si pro Mikulov připravují vždy něco extra, co není běžně k vidění. V minulosti to bylo například vystoupení s 18členným pěveckým sborem, hostování bývalého saxofonisty Dolanského či společné vystoupení s americkou skupinou Wolf and Tuba. Co si připraví letos, však zatím Už jsme doma drží pod pokličkou. Brněnská skupina Poletíme? uvede svoje jednoduché písničky o složitém životě ve vlastní hudební škatulce punk-country. Úspěch jistě sklidí svérázné alternativní hip-hop duo  Čokovoko.  Zástupcem lokální scény se stane mikulovská formace Tři lotři. Brněnská skupina To žluté, co máte na kalhotkách si vymyslela vlastní hudební žánr emo-klezmer. Říkají, že když vyjedou z  Brna, narazí na nepochopení. Dozvíme se proč? Po několikáté obměně kapely Precedens přišel kapelník M artin Němec s novým projektem. Jmenuje se Lili Marlene a za mikrofonem se v něm představí nový Němcův objev, zpěvačka Dáša Součková. Tajný tip dramaturgie je Kuba Ursiny & Provisorium.  Syn Dežo Ursiniho kráčí v otcových šlépějích a připomíná jeho odkaz, při kterém běhá mráz po zádech. Fru Fru je kapela, o které se zatím mluví jen šeptem. Je na čase o ní mluvit hodně na hlas. Po podvratných podzemních letech (Gun Dreams), po období úkroku k vyššímu populáru (Nihilists), po opatrném našlapování s "novými" elektronickými projekty v různých formách (Die Alten Maschinen, Magnetik, Dioda Boy), je poprvé v Mikulově  Moimir Papalescu aka Míra Papež s osobní výpovědí. Největší český elektrikář ve své samostatné skupině  Papalescu Electric Soul představí vše co, za bezmála pětadvacet let zúročil.  ROLLING STONES BLUES CIRKUS 50 je tucet (a možná ještě více) slovenských, českých a anglických bluesmanů, kteří se pod vedením Ján "Jagger" Liteckého-Švedy vyznají ve 2hodinové show ze své lásky k rockovým kořenům. Vladivojna La Chia je excentrická zpěvačka vzpírající se jakémukoliv zařazení. Mizí a znovu se objevuje, šokuje, překvapuje. Právě jí vyšlo nové album s názvem Šraf a nese se v tajemné a svižné elektro-spirituální rovině. V Ditrichštejnské hrobce vystoupí Tornádo Lue. Tato bratislavská formace patří mezi odborníky i mezi diváky k nejlépe hodnoceným slovenským kapelám. Festival zpestří výstava „Obrazy z krchova“ herce, malíře a hudebníka Marka Brodského.
 
Zázemí nabízí hlídané i volné stanování, mikulovskou vinotéku či například výjezdní hudební bar s názvem Už jsme doma. Stejnojmenná kavárna z pražských Dejvic se sem na pár dní přestěhuje, aby ve stanu uvedla další program. Během dne budou k vidění české hudební filmové dokume nty, po setmění nastoupí alternativní Djové se svým  přídělem hudby a videa říznutého balkánskými rytmy, prostě DJ´s F&M - balkan beats* klezmer * swing * cumbia.

„Věříme, že navážeme na vše dobré, co se nám podařilo vybudovat v předchozích ročnících a že náročné publikum ocení náš hudební výběr. Stále se snažíme především o to, být příjemným festivalem v krásném místě malebného vinařského kraje, který spojuje hudbu různých národností a uspokojí i ty, kteří svou alternativu nehledají jen ve večerních programech komerčních televizních stanic.
 
Více informací k festivalu naleznete zde:

Eurotrialog Mikulov | 23. - 24.8.2013 | Mikulov