Zlatá Lyže 2012 | 10. - 12.2.2012 | Nové Město na Moravě

FIS Cross Country World Cup - Světový pohár v běhu na lyžích mužů a žen.

Po tříleté přestávce Nové Město na Moravě bude opět hostit světový pohár v běhu na lyžích mužů a žen. Pro Nové Město to bude od roku 1981 již  20. Světový pohár, který novoměstští organizují. Určitě vynikající úspěch, který byl ale vybudován převážně dobrovolnou prací a neskutečným fandovstvím a to vše podpořeno dlouhodobou tradicí lyžování na Vysočině.

Vždyť již  2. února 1910 byly v Novém Městě uspořádány první lyžařské běžecké závody. Trať byla 10 km dlouhá a vedla od nádrží přes Holubku, kolem Maršovic na Brožkův kopec, na Harusák, Šibenici, přes Gregorův kopec na  Kazmírák, kde byl cíl. Startovalo 16 závodníků, z nichž byla jedna žena – slečna Gregorová. Všichni závodníci startovali ještě s jednou holí, pouze Adolf Slonek měl na trati připraveny tehdy neobvyklé dvě hole. Jak závod dramaticky probíhal a kdo tehdy zvítězil, nám organizátoři Zlaté lyže ukáží v připravované replice tohoto závodu a v dobovém oblečení tehdejších závodníků v sobotu 11.2. 2012 mezi dvěma hlavními závody  Světového poháru.

Ale ani skok na lyžích nezůstal pozadu. Již v roce 1913 na sněhovém můstku na Oboře zvítězil norský student a pozdější novoměstský trenér Smith Kielland.
Uvádí se, že v těchto létech již na Novoměstsku lyžovalo přes 3.000 nadšenců.

Program Zlaté lyže 2012

Kalendář vrcholových soutěží mezinárodní lyž. federace FIS se připravuje ve 4 letých cyklech, které se upřesňují dle hodnocení a termínů Mistrovství světa a Zimních olympijských her. Na letošní konferenci FIS ve slovinské  Portoroži byl změněn plánovaný program – sobota hladké běhy s hromadným startem mužů a žen a neděle sprinty. Nedělní sprinty byly změněny za štafety. Většina fanoušků to přijala velmi pozitivně. Štafety byly vždy v Novém Městě ozdobou všech Světových pohárů. Poběží se tedy v sobotu 30 km mužů a 15 km žen klasicky s hromadným stratem a v neděli 4 x 10 km  a 4 x 5 km klasicky a bruslením.

Tratě Zlaté lyže 2012

V současné době má Nové Město 7 různých FIS homologovaných tratí, s kterých se dá skládat dle současné sněhové situace odpovídající trať. Novou výstavbou tratí pro mistrovství světa v Biatlonu 2013 v oblasti Plačkovce, byly získány další možnosti flexibilty novoměstského areálu. Mezinárodní homologační komisi FIS byl předložen návrh pro schválení homologované trati na 2,5 km, která využívá páteřní část nových tratí v kvalifikaci stoupání A a odpovídá nejvyššímu stupni kvalifikace. Předložená homologace bude ověřena komisařem FIS za sněhových podmínek a všichni organizátoři věří, že proběhne velmi dobře.

Světový pohár se tedy poběží na 5 km trati, která se bude skládat se staré a vynikající 2,5 km trati - stadion, modříňák, malé a velké houpačky, poloviční esíčko, nájezdovka, stadion. Nová 2,5 km trať – stadion, starý Plačkovec, tunel, nový Plačkovec, tunel, starý Plačkovec, stadion. Štafety se poběží klasicky na staré trati, bruslení na nové trati.